Fototipy
Krásy Slovinska a poznávanie Julských Álp
Ako dlho vám naposledy trvalo naplánovanie týždňovej poznávacej dovolenky? A s akým predstihom ste sa tomu začali venovať? No tak tento týždňový roadtrip Slovinskom sme s kamarátkou Jess naplánovali víkend pred odchodom v priebehu pár hodín. A lepšie nám vyjsť nemohol.
Len taká malá pikoška na úvod. S Jess sme sa dovtedy poznali výhradne cez sociálne siete. Akonáhle však padol návrh niekam spolu vyraziť, bol som jednoznačne za. Neplánované dobrodružstvá sú predsa tie najlepšie a cestovanie je z veľkej časti aj o spoznávaní nových ľudí.
Ikona Slovinska
Spoznávanie začalo vo veľkom štýle s prvou zastávkou pri najznámejšom mieste Slovinska - jazere Bled. Najväčšou atrakciou sa nestalo len tak. Vďačí za to jedinému Slovinskému ostrovu, týčiaceho sa z nádhernej modrasto-zelenej vody.
V okolí jazera sa nachádzajú viaceré vyhliadky, na ktoré sa dostane aj menej skúsený turista v bežnej obuvi. Výstup nezaberie veľa času a nech už si vyberiete ľubovoľnú z nich, nebudete ľutovať. Pohľad na ostrov uprostred azúrovej vody je impozantný z každej jeho strany.
Za najvyšším vrchom
Obaja sme tak kúsok horali. Tatry máme pochodené krížom krážom ako v lete, tak i v zime. Výstup na Triglav tak nemohol v našom itinerári chýbať. Vedeli sme, že túra to bude ťažká. Je to predsa len, s výškou 2864 metrov, najvyšší vrch Slovinska.
Pri veľmi dobrej kondícii je možné zdolať vrchol a vrátiť sa dole za jeden deň. V našom prípade to neprichádzalo v úvahu - bez ponáhľania sme si túru chceli viac užiť a môj batoh obsahoval okrem 3 kíl fototechniky aj 6 litrov vody. Keďže na chate pod Triglavom tečie len dažďová voda, zásoby sa budú isto hodiť.
Po 5 hodinovom stúpaní na chatu víťazoslávne zhadzujeme batohy a zažívame slobodu nezaťaženého tela. Túra to bola krásna. Už od prvej hodiny, hneď ako sme opustili les, sa túra niesla v znamení krásnych výhľadov. Čerešničkou na torte nám sú hlboké alpské doliny, na ktoré sa nám otvorili pohľady až pri dosiahnutí chaty. So slnkom zachádzajúcim za horizont sa okolité štíty sfarbujú na všetky odtiene oranžovej a my v tom momente vieme, že túto krásu chceme vidieť znova a z vyššia - na samotný vrchol pôjdeme s východom slnka.
Noc to bolo krátka, a s 20 ľuďmi spiacimi v jednej miestnosti, nie práve ideálna na nabratie síl. Vo svetle čeloviek sme stúpame najstrmšími časťami skalnej steny, na ktorú sa odporúča mať ferratový set. My ideme bez neho, čo znamená obrovskú opatrnosť. Prvé lúče slnka prinášajú so sebou teplo a finálne metre sme vychutnávame bez páperových búnd. Stojíme na najvyššom mieste krajiny a zažívame nezameniteľný pocit. Umocňuje ho fakt, že sme tu jedny z prvých návštevníkov tohto dňa. Väčšina ľudí sa o tomto čase na chatách pod Triglavom len prebúdza. Zážitok sa tak stáva ešte o čosi úchvatnejší - vrchol máme takmer celý len pre seba.
Pestrosť doliny Soči
Región doliny rieky Soča sa radí medzi tie najnavštevovanejšie v Slovinsku. Chceme sa tam pozrieť aj my a preto bojujeme s najvyšším horským prechodom Vršič pass. V 1611 metroch odstavujeme auto a vydávame sa hľadať výhľady. Ďaleko chodiť vôbec netreba.
Slovinsko je aj zem vodopádov a platí to aj v tejto doline. Je ich tu hneď niekoľko, z ktorých odporúčam Kozjak, Boka a Virje. Nech už navštívite ktorýkoľvek, neoľutujete.
Horúčavu letného dňa môžete zahnať napríklad aj po našom vzore, okúpaním sa v ľadovcovej vode rieky Soča. Jej priezračná tyrkysová voda priam navodzuje pocit exotiky - takúto farbu predsa vidíme na ostrovoch v Karibiku alebo Indickom oceáne. Teplote je však to, čo ich rozlišuje. Voda Soči dosahuje maximálne 12 stupňov. A to je od exotiky na míle ďaleko.
Najvyšší horský priechod nám nestačil. Deň ukončujeme stúpaním najvyššou Slovinskou asfaltovou cestou do Sedla Mangartu. Auto nechávame v takmer 2000 metroch a nerušene si vychutnávame krajinu navôkol.
So zmrzlinou do plaviek
Oproti svojim susedom je Slovinsko ochudobnené o dlhé kilometre piesočnatých pláží. Na svojom, len 50 kilometrovom pobreží, však ponúka všetko, čo sme od pobrežia Jadranského mora čakali. Zátoky s nádherne čistou vodou, kamienkové pláže obkolesené podnikmi a barmi a príjemný morskú klímu.
Perlou Slovinského pobrežia je mesto Piran. Malé mestečko nachádzajúce sa na najzápadnejšom cípe krajiny, ktoré priam dýcha stredomorskou históriou. Jedná sa o jedno z najkrajších miest Slovinska, práve vďaka historickým budovám, tenkým uličkám a všadeprítomným predavačom jadranskej zmrzliny. To Piranu dodáva tú pravú jadranskú atmosféru. Výlet prehlasujeme za kompletný, so všetkými cieľmi splnenými.
Spomienky na celý život
Týždeň nabitý aktivitami zbehol ako voda a nám ostali už len spomienky na všetky tie krásne miesta, ktoré sme videli. O tieto krásne spomienky prísť nikdy nechcem a preto si ich nechávam zvečniť v CEWE FOTOKNIHE. Keď si ju s Jess jedného dňa spolu prelistujeme, vynoria sa nám spomienky na všetky zážitky a bláznovstvá, akoby sme boli v Slovinsku len včera.
Filip