Stav objednávky
Nájsť predajňu
Informácie
Zákaznícka linka
02/6820 4415
Žena kráča po veľkých, dlhých schodoch.

Fototipy

Objavte čiernobielu fotografiu architektúry

Nový vizuálny svet venovaný formám a štruktúram.

Na fotografii, kde chýbajú farby, zredukujeme svet na to podstatné. Namiesto toho, aby sme sa nechali rozptyľovať farbami sa pozeráme na tvary a detaily, ktoré by inak zostali nepovšimnuté. Toto kúzlo čiernobielych fotografií platí predovšetkým pre žáner fotografie architektúry. Pozrite sa spolu s nami na to, ako získať silné snímky bez farieb.

Na čo si dať pri fotení pozor?

Detail obchodného domu Selfridges v Birminghame.
Tento abstraktný záber fasády budovy veľmi dobre ukazuje, aké dôležité sú formy a kontrasty v čiernobielej fotografii.
Vytvorte si zo svojej fotografie fotoobraz

V čiernobielej fotografii sú čiary, tvary a vzory vrcholom a koncom, pretože je to jediný spôsob, ako dať snímke štruktúru. Hrajte sa s uhlami, perspektívami a vzormi na uliciach a múroch a hľadajte symetrie vo svojom okolí. Opakujúce sa vzory, najlepšie s množstvom kontrastu, sú darčekom pre čiernobielych fotografov. Všeobecne je najlepšie fotiť čiernobielo všade tam, kde si vzory, kontúry a tvary prídu na svoje.

Pri architektonických fotografiách je obzvlášť cenné, ak sa vám podarí dostať do snímky medzi všetok ten betón, sklo alebo oceľ aj prírodnú zložku. Aj človek alebo malý strom dokážu narušiť prísne formy modernej fotografie a obzvláštniť tak výsledok. Fotografie tak samy o sebe získavajú dokumentárny nádych, ktorý chýba až príliš abstraktne fotografovaným motívom.

Čo potrebujete vo svojej fotobrašni?

Na fotografovanie architektúry toho pre začiatok veľa nepotrebujete. Profesionáli používajú drahé špeciálne objektívy, ktoré zabraňujú nežiaducim efektom, ako sú zbiehajúce sa línie na snímke, a vždy fotografujú zo statívu. Neprofesionálom postačí aj fotoaparát s objektívom, ktorý ponúka dostatočne široký uhol záberu. Obvykle totiž stojíte pomerne blízko svojich objektov.

V zásade každý chytrý telefón má aj širokouhlý objektív. Samozrejme je najlepšie, ak je pre tento účel k dispozícii ďalší objektív. Čím presnejšie fotoaparát pri robení snímky zarovnáte, tým menej času zaberie jej úprava. Napríklad vyrovnanie záberu alebo oprava vypadnutých línií.

Vytváranie nostalgie a drámy

Čiernobiely Brooklynský most v New Yorku.
Najmä pri starších budovách vyvoláva čiernobiela technika určitú nostalgiu. Môže byť použitá zámerne, ako na tejto fotografii. Okrem toho je možné vytvoriť napätie pridaním moderných prvkov do obrazu.

Veľa budov a stavieb vyzerá pomerne obyčajne a farebne nevýrazne. Pokiaľ rovnaký motív prevediete do čiernobielej, získate úplne iný obrazový efekt. Čiernobiely vzhľad lichotí aj stavbám, ktoré sú už samy o sebe pôsobivé. Zvlášť pri architektúre, ktorá už má nostalgický nádych, sa divák cíti prenesený do skorších čias. Pohrajte sa tu s kontrastmi a zdôraznite tmavé oblasti alebo ich naopak zosvetlite.

Rozhodujúcu úlohu tu zohráva aj obloha a mraky. Modrá obloha bez mrakov na farebnej fotografii rýchlo pôsobí gýčovito - tmavá, takmer čierna obloha na čiernobielej fotografii naopak pôsobí dramaticky a vzrušujúcim dojmom. Týmto spôsobom môžete tiež zvýrazniť mraky a dodať tak snímke väčšiu dramatickosť.

Moderný čiernobiely vzhľad

Steny a konštrukcia budovy v čiernej a bielej farbe
Vďaka výrazným tieňom oblúkov budovy je tento motív vhodným kandidátom na čiernobielu snímku.

Moderné tvary a opakujúce sa vzory takmer nabádajú k fotografovaniu. Nie je vždy potrebné fotiť celú budovu. Detail, ktorý ju abstrahuje je častokrát lepšou voľbou. V súčasnej dobe je to častejšie vidieť pri čiernobielych fotografiách. Najmä v rámci sérií, v ktorých ostatné snímky rozbíjajú "veľký obraz" je užší orez vítanou zmenou a priťahuje pohľad na konkrétne detaily.

Pri fotografovaní venujte pozornosť tomu, ako dopadá tieň. V čiernobielej fotografii hrá totiž ešte dôležitejšiu úlohu ako pri farebnej fotografii. Ak máte pochybnosti, možno by stálo za to sa na rovnaké miesto vrátiť v iný čas, keď bude svetlo úplne iné. Vyššie uvedená snímka s oblúkmi by bola za zamračeného dňa alebo v prípade, že by slnko bolo na druhej strane, trochu nudná.

Mrakodrapy fotografované zdola.
Na mrakodrapoch v Tokiu vytvárajú odrazy v skle potrebný kontrast snímky.

Výslednú čiernobielu fotografiu môžete použiť ako nástenný fotoobraz vo vašej obývačke. Tam, kde by farebný motív nemusel nutne ladiť s nábytkom alebo dominovať miestnosti, sa čiernobiela veľmi ľahko a štýlovo začlení. To platí najmä pre snímky architektúry.

Prajeme vám veľa zábavy pri fotení.

Vaše fotografie ako viacdielny fotoobraz